Известно е, че инфекциите на пикочните пътища (UTI) са най -честите инфекции, засягащи жените. Те са и най-често повтарящи се, повторно завръщащо се. Пробиотиците от Lactobacillus могат потенциално да заместят ниски дози, дългосрочни антибиотици като по-безопасна профилактика за повтарящи се UTI (rUTI).
В изследването са включени данните от 294 пациенти в пет проучвания. Установено е статистически значимо понижение на повторни уроинфекции при пациенти, получили Lactobacillus. Заключението е, че пробиотичните щамове на Lactobacillus са безопасен и ефективен за предотвратяване на rUTI при възрастни жени в менопауза.
Инфекцията на пикочните пътища (уроинфекцията) е остра, бактериална инфекция, която възниква, когато патогените колонизират вагината и се изкачват в отделителната система.
Това е най -честата инфекция при възрастни, в менопауза жени. За лечение се дават милиарди долари годишно. Приблизително 20-30 % от жените развиват повтарящи се инфекции на пикочните пътища (rUTIs), които изискват множество курсове на лечение с антибиотици. В момента клинично предписаната профилактика за жените, страдащи от чести повтарящи се уроинфекции, е дългосрочен режим с ниски дози антимикробни средства като триметоприм-сулфаметоксазол или флуорохинолони.
Въпреки че този метод на профилактика е показан, за да се намали честотата на UTI, ползата приключва, когато антимикробният режим се преустановява. Проблем са и някои странични ефекти, свързани с тези антибиотици, които включват предимно вагинален сърбеж, кожен обрив и/или гадене. Освен това, антибиотична резистентност сред уропатогените показва, че се увеличава в отговор на продължителна употреба. По този начин възниква необходимост от алтернативни профилактични мерки.
Пробиотиците
Пробиотиците, определени от Световната здравна Организация и Организация за храни и земеделие на ООН като „живи микроорганизми, които при прилага в адекватни количества, придават полза за здравето на гостоприемника “, може да са приемлива алтернатива на антибиотиците. По-конкретно, Lactobacillus пробиотиците са изследвани от години като възможно профилактика за rUTI. В действителност, няколко вида лактобацили се откриват във влагалищната флора на здрави жени и се счита, че тези лактобацили играят защитна роля срещу патогенните бактерии. Пробиотичните щамове Lactobacillus могат предотвратяване на повтарящи се урогенитални инфекции чрез възстановяване на баланса във вагиналната флора след антимикробно лечение за първоначална UTI, като помагат за поддържане на нормално вагинално рН <4,5 чрез производство на млечна киселина, и чрез производство на микробицид съединение H2O2. Няма обаче ясни доказателства в подкрепа на специфичен щам или доза като най –много ефективни, и няма категорични доказателства, че тези пробиотиците са в състояние да предотвратят rUTI.
Много малко клинични изпитвания са тествали Lactobacillus за профилактика на rUTI. Тези проучвания са върху малки групи. Това ги прави недостатъчно надеждни за правене на заключения относно ефективността от едно изследване.
GRIN PM, KOWALEWSKA PM, ALHAZZANI W,
FOX-ROBICHAUD AE. Lactobacillus for preventing
recurrent urinary tract infections in women: metaanalysis.
Can J Urol 2013;20(1):6607-6614.