Лекарите съветват да не прибягваме до самолечение при уроинфекции и бактериална вагиноза. Забавянето на посещение на личния лекар също е нежелателно и води до усложнения. Обикновено инфекциите на пикочно половите пътища започват като леко неразположение, доста често приемано като резултат от простуда. То се изразява с дискомфорт и чести позиви за уриниране. Тези усещания стават все по-продължителни и натрапчиви, на моменти нетърпими.
Обикновено в такива случаи, особено дамите, предполагат, че явлението е резултат от настинка, и очакват да отмине от само себе си.
При лечение на УРОГЕНИТАЛНИ ИНФЕКЦИИ лекарите прилагат комплексен подход. Те съчетават лекарствени средства с хранителни добавки и специален хранителен режим. Промяна и подобряване на хигиенните навици също са необходими.
В срещите – беседи, дискусии и на професионални събития, лекарите съветват при профилактика на гореспоменатите инфекции да се запознаем добре с начина на приложение и дозировката. Да не рискуваме, тъй като заболяването може да се превърне в хронично.
Нараства броят на пациентите, които се диагностицирани годишно с уроинфекции. Здравеопазването прави над 6 млрд. долара годишно за това. Около 15% от антибиотиците, изписани във високоразвитите страни са за лечение на различни инфекции.
Специалистите твърдят, че все още има затруднения с установяване на заболяването и причините за него. Универсален терапевтичен подход липсва, и поради факта, че пациентите се обръщат към лекарите на различен етап от развитие на инфекцията. Уроинфекциите се определят като „състояние на бактериурия с асоцииране на възпалителна реакция в засегнатия орган”.